Popis:
V modrém štítě pod stříbrnou hlavou se třemi modrými květy lnu zlatý rozkřídlený jestřáb s ocasními pery provlečenými tkalcovským člunkem, pod ním dvě přivrácená stříbrná lekna.
Obecní vlajka
Popis:
List tvoří vodorovné pruhy, modrý, bílí a modrý v poměru 3 : 2 : 3. V horním pruhu žlutý rozkřídlený jestřáb s ocasními pery provlečenými bílým tkalcovským člunkem, v prostředním pruhu tři modré květy lnu, v dolním pruhu dvě přivrácená bílá lekna. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.
Zdůvodnění k návrhům znaku a praporu obce Jestřebí
Jestřebí leží v hlubokém údolí řeky Metuje zv. Peklo, mezi lesnatými horami, jen 3km severně od Nového Města nad Metují. Jméno vesnice označuje původně místo v hlubokých horách, kde hnízdili jestřábi (přeneseně též “jestřábí hnízdo”). První písemná zmínka o existenci osady, která po celé období feudalismu náležela k novoměstskému panství, pochází z roku 1459.
Ve vsi nejsou evidovány významnější historické památky, zdejší obyvatelé se v minulosti živili hlavně tkalcovstvím.
Tvůrce návrhů znaku a praporu obce využil především tzv. mluvícího znamení. Figura letícího jestřába byla doplněna motivy tkalcovského člunku a lněných kvítků. Dominantní modrá barva symbolizuje řeku Metuji, upravená figura z erbu Černčických z Kácova (původně v červeném poli dvě stříbrná lekna spojená kořenem) prezentuje příslušnost osady k někdejšímu novoměstskému panství. Figury uplatněné v návrzích znaku najdeme i v návrzích praporu obce.
Miroslav J.V. Pavlů
heraldik